• Zadzwoń do nas: 534 500 550
PL EN

Lampy bakteriobójcze UVC wirusobójcze przepływowe i bezpośredniego działania

ŚWIATŁO ULTRAFIOLETOWE W WALCE Z BAKTERIAMI I WIRUSAMI

Jak podają badania naukowe promieniowanie ultrafioletowe skutecznie usuwa wirusy, bakterie, grzyby i inne drobnoustroje szkodliwe dla ludzkiego organizmu¹. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod dezynfekcji powietrza, powierzchni i wody². Promieniowanie o długości fali 254 nm nieodwracalnie dezaktywuje wszelkie mikroorganizmy co więcej występuje brak możliwości uodpornienia się na promieniowanie UV-C. 

SKUTECZNOŚĆ POTWIERDZONA BADANIAMI - ŚWIETLÓWKI PHILIPS W LAMPACH ROCH, EIRIN, SALUS 360°, LUNA 180°

Komórki żywe organizmów wystawionych na działanie światła UV-C ulegają uszkodzeniu DNA i RNA. Oznacza to, że nie mogą się replikować i powodować choroby³. Wszystkie badane do tej pory bakterie i wirusy (wiele setek na przestrzeni lat, w tym różne koronawirusy) reagują na dezynfekcję UV-C. W testach laboratoryjnych źródła światła UV-C marki PHILIPS dezaktywowały 99% wirusa SARS-CoV-2 na powierzchni z czasem ekspozycji 6 sekund ³. Dla większości znanych nam bakterii i wirusów wymagana dawka nie przekracza 8 mJ/cm2. Znaczy to, że wystarczy ok. 15 minut bezpośredniego działania światła UV-C, aby zdezynfekować powierzchnię znajdującą się w odległości 1 m od lampy emitującej moc 1 W. Szybkość oddziaływania promieniowania UV-C w lampach bezpośredniego działania uzależniona jest od odległości od źródła światła i mocy źródła światła - im bliżej dezynfekowanej powierzchni, tym szybciej bakterie, wirusy i inne drobnoustroje zostaną dezaktywowane. W lampach przepływowych zwanych również recyrkulacyjnymi im mniejsza powierzchnia pomieszczenia tym szybciej powietrze zostanie oczyszczone z drobnoustrojów. Czas potrzebny na dezynfekcję zależy również od temperatury otoczenia i wilgotności powietrza.

 

Czy promieniowanie UV-C dezaktywuje wirus SARS-COV-2?

Tak. Stosowanie tej metody dezynfekcji powierzchni zaleca nawet Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Również WHO informowało, że promieniowanie UV-C może niszczyć koronawirusy. Zamieszczamy wyniki badań, przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Bostońskiego we współpracy z Signify, z których wynika, że promienniki UV-C Philips unieszkodliwiają wirusa SARS-COV-2 już po kilku sekundach naświetlania:

W celu zbadania skuteczność inaktywacji UV-C na SARS-CoV-2 naniesiono wirusa w postaci mokrej oraz wysuszonej kropelki na plastikowe szalki o średnicy 60 mm. Następnie wystawiono na działanie promieniowania UV w czasie od 0,8 do 120 sekund. Przy napromieniowaniu światłem UV-C o mocy 0,849 mW / cm² nastąpiła częściowa inaktywacja (0,8 sekund ekspozycji), podczas gdy infekcyjność wirusa SARS-CoV-2 spadła poniżej wykrywalnego poziomu w zaledwie kilka sekund: 9 sekund dla postaci wysuszonej badanej próbki (wykres A) i 4 sekundy dla postaci mokrej (wykres B).

skuteczność dezaktywacji wirusa sars-cov-2 Philips

JAKI TYP URZĄDZENIA WYBRAĆ?

Jak już wspomnieliśmy promieniowanie ultrafioletowe UV-C nieodwracalnie dezaktywuje wszelkie drobnoustroje, gdy tylko znajdą się w zasiągu źródła światła. Wyróżniamy dwa typy urządzeń: oczyszczacze powietrza UV-C zwane lampami przepływowymi, gdzie dezaktywacja odbywa się wewnątrz urządzenia z wymuszonym obiegiem powietrza oraz lampy bezpośredniego działania, gdzie dezaktywacja odbywa się w zasięgu bezpośredniego działania światłem UV-C. Pierwsza główna różnica pomiędzy nimi polega na możliwości przebywania ludzi w pomieszczeniu poddanym dezynfekcji, dlatego jeśli w pomieszczeniu przebywają osoby należy wybrać lampę przepływową. Takie urządzenie wykorzystamy np. w pomieszczeniach biurowych, recepcjach, hotelach, ale i w prywatnych domach. Jeśli czynnikiem decydującym jest krótki czas dezynfekcji np. pomiędzy pacjentami, a w pomieszczeniu nie przebywają ludzie to należałoby rozważyć użycie lampy bezpośredniego działania.

zasada działania lamp uvc

DANE STATYSTYCZNE DOTYCZĄCE KORONAWIRUSÓW I INNYCH DROBNOUSTROJÓW:

Międzynarodowe Towarzystwo Ultrafioletowe (IUVA) podaje, że światło UV, szczególnie między 200-280 nm, dezaktywuje (inaczej „zabija”) co najmniej dwa inne koronawirusy,  które są blisko spokrewnione z wirusem COVID-19, czyli SARS-CoV-1 oraz MERS-CoV. Dodatkowo IUVA informuje, że wszystkie badane do tej pory bakterie i wirusy (w tym inne koronawirusy) reagują na dezynfekcję ultrafioletem. Niektóre organizmy są bardziej podatne na dezynfekcję UV-C niż inne, ale wszystkie dotychczas testowane reagują na światło podane w odpowiednich dawkach. W rezultacie skoncentrowana forma UV-C znajduje się teraz na pierwszej linii frontu w walce z pandemią.

dawka promieniowania UVC dla koronawirusów bakterii pleśni i grzybów

WIĘCEJ NA TEMAT PROMIENIOWANIA UV-C Z INNYCH ŹRÓDEŁ

Promieniowanie UVC przydatne w szybkiej dezynfekcji. Fizycy pracują nad jego źródłami - Nauka w Polsce
Światło UV - działanie na organizmy i zastosowanie w dezynfekcji - Dziennik Naukowy
Sterylizacja światłem UV a koronawirus - jak to działa i czy jest skuteczne? - Komputer Świat
Zmniejszenie zagrożenia COVID-19 przez zastosowanie promieniowania nadfioletowego - CIOP-PIB
Minister Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy- rozporządzenie z dnia 12 czerwca 2018
Ocena narażania na promieniowanie nadfioletowe z zastosowaniem indywidualnych fotochromowych dozymetrów – CIOP-PIB