• Zadzwoń do nas: 534 500 550
PL EN

Fiksator Sakadyczny
optometrysta, terapeuta pedagogiczny, SI, sportowcy

pomoce dla terapeuty pedagogicznego dysleksja dysgrafia Pomoce terapeutyczne motoryka duża pomoce dla optometrysty dysleksja zez ukryty

Urządzenie do ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej wykorzystujący ruchy sakadowe gałek ocznych. Ćwiczy również refleks i poszerza kąt widzenia. Dzięki wgranym grom o różnym stopniu trudności trening z Fikastorem Sakadycznym jest atrakcyjny zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Dodatkowo zastosowane okulary z filtrem tłumiącym stanowią istotę treningu ortoptycznego.

dla optometrysty

Do ćwiczeń z dziećmi, które wykazują problemy z ruchami gałek ocznych służy Fiksator Sakadyczny. Ma on przewagę nad tradycyjnymi ćwiczeniami (np. z dwoma ołówkami) ponieważ dzieci ćwicząc nie są spięte, łatwo rozluźniają mięśnie gałek ocznych przez co z łatwością i zainteresowaniem wykonują ćwiczenia.
ĆWICZENIA: w czasie ćwiczeń osoby o prawidłowym widzeniu i przy obuocznym patrzeniu na tablicę Fiksatora widzą oba kolory lampek. Osoby z niedowidzeniem mogą któryś z kolorów widzieć znacznie, znacznie słabiej. W takim przypadku ćwiczenie polega na wpływaniu na słabsze oko (wytężanie wzroku) tak, by zaczęło dostrzegać kolor. Prawidłowe wykonanie tego zadania automatycznie i samoistnie wymusza pracę jednego i drugiego oka. Po pojawieniu się zaczątków widzenia obuocznego można wykonywać ćwiczenia z wykorzystaniem okularów z czerwono-zielonym filtrem, a w celu zwiększenia stopnia trudności ćwiczeń można wprowadzić gaszenie np. czerwonej lampki lewą ręką, a niebieskiej prawą. Ćwicząc widzenie peryferyjne prawą stronę tablicy Fiksatora Sakadycznego gasimy prawą rękę, lewą stronę tablicy lewą ręką. Dodatkowym utrudnieniem może być wprowadzenie gaszenia środkowej linii prawą i lewą ręką naprzemiennie.

Uwaga: niektóre dzieci gaszą lampki całą, otwartą dłonią (uderzają), jeśli dziecko ma już prawidłową fiksację powinno gasić lampki paluszkiem (ruchy bardziej precyzyjne). Większość dzieci mających zaburzenia widzenia obuocznego przy wykonywaniu ćwiczeń bardzo się spinają / mają nadpobudliwość mięśni / niedostateczne napięcie mięśniowe (odruchy przetrwałe, które nie wygasły) dlatego najlepiej, gdy wykonują ćwiczenia w pozycji stojącej. Przy ekscentrycznej fiksacji w pierwszej kolejności należy ją zerwać poprzez ćwiczenia np. z Koordynatorem Plamkowym lub MIT, a dopiero potem przejść do ćwiczeń z Fiksatorem Sakadycznym.

Czas ćwiczeń i intensywność dobieramy do możliwości i potrzeb dziecka np. 2-3 minuty, a następnie robimy przerwę.

dla sportowców

W sportach kontaktowych zawodnik musi szybko ocenić, gdzie znajduje się przeciwnik czy sprzęt sportowy (piłka, kij hokejowy, itp.), gdzie znajduje się w danej chwili linia, ocenić jak leci piłka. Do treningu tego typu umiejętności i uczenia właściwych reakcji wykorzystywany jest Fiksator Sakadyczny. Jednym z elementów determinujących sukces sportowca jest umiejętność szybkiej oceny czy przeciwnik lub sprzęt sportowy znajdują się w jego polu.
Fiksator Sakadyczny dla sportowców przeznaczony jest do:
− kształtowania / pobudzenia widzenia peryferyjnego,
− pobudzania szybkiej reakcji na bodziec,
− analizy i oceny co dzieje się w polu widzenia,
− zwiększenia kąta widzenia.

Zasady gry

Głównym zadaniem każdej z gier jest gaszenie sekwencyjnie zapalających się lampek. Wyniki gry są przedstawiane na wyświetlaczu: liczba zapalonych, zgaszonych i pominiętych lampek, średni czas gaszenia poszczególnych kolorów lampek, itd. Gry różnią się między sobą sekwencją zapalających się lampek, kolorem i czasem zapalania się lampek, reakcją na wciśnięcie lampki, czasem gry.
Przykładowy opis gry:
Centralna dioda zapala się i gaśnie naprzemiennie ze stałą prędkością. Diody obwodowe (tylko zewnętrzny obwód) zapalają się randomicznie. Zapalenie kolejnej diody aktywowane jest poprzez naciśnięcie poprzedniej. Ćwiczący (zawodnik) ma za zadanie wyłączać diody zapalające się na obwodzie w momencie, gdy zapali się dioda centralna. Przyciśnięcie diody peryferyjnej, gdy dioda centralna jest niezapalona liczone jest jako błąd. Wciśnięcie diody innej niż zapalona liczone jest jako błąd. Całkowity czas ćwiczenia (gry) wynosi 1 minut
ę. Uwaga: Czas i prędkości zapalanych diod można zmieniać w zależności od postępów ćwiczącego (zawodnika). Wyniki postępu pracy zapisywane są w karcie pracy.

Zestaw zawiera:

Elektroniczną tablicę o wymiarach 60 x 60 cm (33 punkty świetlne) z wgranym zestawem ćwiczeń, okulary z filtrem, metalowy stelaż do zawieszenia na ścianie z możliwością regulacji wysokości tablicy w zakresie 100 cm, szablon do samodzielnego montażu, zestaw niezbędnych śrub, instrukcję obsługi w języku polskim, gwarancję producenta. Uwaga: tablica dla sportowców posiada wymiary 100 x 100 cm i więcej.

Fiksator jest urządzeniem niskonapięciowym, bezpiecznym w użytkowaniu. Posiada certyfikat CE.

Przeznaczenie dla szkół przedszkoli i PPP

 • Fiksator
 • Fiksator
 • Fiksator
 • Fiksator
 • Fiksator
 • Fiksator
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Pozostałe produkty z serii: Rotator , Magic Pen ,  Symetryczne Labirynty

 

Gdzie kupić?